Carroll ICM and MCM Teams

Carroll ICM and MCM Teams

Year Standing Team Members Problem
2013 Honorable Mention Sarah Fitzpatrick Sydney Philipps Kiersten Utsey Network Modeling of Earth's Health
2013 Successful Participant Joseph King Austin Powell Rachel Riitano Water, Water, Everywhere
2013 Successful Participant Ian Kessler Cody Noffsinger Colin Willett The Ultimate Brownie Pan
2013 Successful Participant Myunghoon Kim Jessica Knapp Nick Kaide The Ultimate Brownie Pan
2013 Successful Participant Jonathon Kujawa Evan Tremaine Tyler Wahl Water, Water, Everywhere
2013 Successful Participant Mike Fiore Elias Pomeroy Nate Woods The Ultimate Brownie Pan
2013 Successful Participant Ryan Swenson Sabrina Rhines Tarryn Vavriska The Ultimate Brownie Pan
2013 Successful Participant Mark Griffith Alyssa Nugent Shawn Reagor Water, Water, Everywhere
 
2012 Meritorious Winner Jennings Anderson Brian Hurtle Grant Williams Modeling for Crime Busting
2012 Honorable Mention Emily Speranza Kiersten Utsey Bill Vilwock The Leaves of a Tree
2012 Honorable Mention Ryan Swenson Sabrina Rhines Alyssa Nugent Camping along the B. L. River
2012 Honorable Mention David Connolly Mark Griffith Kyle Sturgill-Simon Camping along the B. L. River
2012 Honorable Mention Chris Kiefer Ben McIsaac Natalie Stewart Camping along the B. L. River
2012 Honorable Mention Jeff Allen Sydney Bronson Taylor Stewart Camping along the B. L. River
2012 Honorable Mention Sydney Phillipps Julia Platt Colin Willett Modeling for Crime Busting
2012 Honorable Mention Myunghoon Kim Elias Pomeroy Kevin Semmens Modeling for Crime Busting
2012 Successful Participant Brian Luehr Evan Tremaine Nate Woods Camping along the B. L. River

 

2011 Meritorious Winner Brittany Harris Chase Peaslee Dylan Wertz Electric Cars
2011 Meritorious Winner Jeff Allen Sydney Bronson Ian Lyon Repeater Coordination
2011 Finalist Jennings Anderson Brian Hurtle Grant Williams Electric Cars
2011 Meritorious Winner Shannon Bench Alyssa Nugent Amber Nuxoll Electric Cars
2011 Successful Participant Scott Harmon Greg Janysek Nick Ryhajlo Repeater Coordination
2011 Successful Participant Joe Barstad Sam Schaefer Evan Tremaine Snowboard Course
2011 Meritorious Winner Ben Dill Myunghoon Kim Forrest Laskowski Repeater Coordination
2011 Honorable Mention Mckenzie Keeling-Garcia Ryan Swenson Nate Woods Repeater Coordination
2011 Successful Participant Elizabeth Hezel Kathleen O'Leary Bill Vilwock Electric Cars
2011 Honorable Mention Sydney Philipps Amy Reagor Sarah Reehl Electric Cars
 
2010 Outstanding Winner Brittany Harris Chase Peaslee Kyle Perkins The Great Pacific Ocean Garbage Patch
2010 Meritorious Winner Jeff Allen Ian Lyon Nate Woods The Sweet Spot
2010 Meritorious Winner Jennings Anderson Joe Barstad Aleks Navratil The Sweet Spot
2010 Meritorious Winner Jessica Forbes John Foster Kyle Sturgill-Simon Criminology
2010 Meritorious Winner Scott Harmon Greg Janysek Nick Ryhajlo Criminology
2010 Honorable Mention Shane Gallogly Jen Majerus Dylan Werst Criminology
2010 Honorable Mention Greg Beasley Ben Dill Ryan Swenson Criminology
2010 Honorable Mention Colin Bradley Mickey Doherty Amy Reagor Criminology
2010 Successful Participant Shannon Bench Sleight Halley Chris Kiefer The Sweet Spot
2010 Successful Participant Jeremy Hovden Brandon Layes Stan McLenna The Sweet Spot
2010 Successful Participant John Greff Nicklas Havens Sam Schaefer The Sweet Spot
2010 Successful Participant Garrett Barnes Fluvio Lobo Jonathan Rainwater The Sweet Spot
 
2009 Meritorious Winner John Greff Nicklas Havens Sam Schaefer Designing a Traffic Circle
2009 Meritorious Winner Scott Harmon Aleks Navratil Nick Ryhajlo Designing a Traffic Circle
2009 Meritorious Winner Andrew Cifala Jeremy Hovden Dylan Werst Energy and the Cell Phone
2009 Meritorious Winner Ben Dunham Elise Klohe Ian Lyon Creating Food Systems
2009 Honorable Mention Adrian Conley Brandon Layes Stanley McLenna Energy and the Cell Phone
2009 Honorable Mention Carl Bernsten Ben Israel Garrett Thompson Energy and the Cell Phone
2009 Successful Participant Dustin Dickerson Ben Dill Jessica Forbes Designing a Traffic Circle
2009 Successful Participant Adam Brockway Brittnay Harris Kelsey Hunt Designing a Traffic Circle
2009 Successful Participant Jennings Anderson Greg Beasley Cassie Rapkoch Designing a Traffic Circle
2009 Successful Participant John Foster Katie Semmens Kyle Sturgill-Simon Energy and the Cell Phone
2009 Successful Participant AJ Allen Andrew Mendez Sean Sweeney Energy and the Cell Phone
 
2008 Honorable Mention Ben Dunham Steffan Francischetti Antony Speranza Sudoku Problem
2008 Successful Participant Chris Casebeer Kate Dramstad Elise Klohe Healthcare Systems
2008 Successful Participant Pam Bennett Claire Gilbertson Kelsey Hunt Healthcare Systems
2008 Meritorious Winner John Foster John Riggs Paul VanValkenburg Sudoku Problem
2008 Successful Participant Greg Beasley Dustin Dickerson Erica Wood Take a Bath
2008 Honorable Mention Carl Bernsten Ben Israel Garrett Thompson Take a Bath
2008 Honorable Mention Shawn Andersen Ian Lyon Cassie Rapkoch Healthcare Systems
 
2007 Meritorious Winner Ben Dunham Steffan Francischetti Kyle Nixon Gerrymandering
2007 Honorable Mention Elise Klohe Holly Perryman Greg Ray Airplane Seating
2007 Honorable Mention Pam Bennett Emerson Godbolt Jimmie Hyun Organ Transplant
2007 Successful Participant Dustin Dickerson Joe O'Connor John Riggs Organ Transplant
2007 Meritorious Winner Anthony Rasca Antony Speranza Erica Wood Gerrymandering
2007 Meritorious Winner Carl Bernsten Neil Hart Garrett Thompson Airplane Seating
2007 Honorable Mention Shawn Andersen Greg Beasley Ben Israel Organ Transplant
 
2006 Outstanding Winner Ben Dunham Steffan Francischetti Kyle Nixon Sprinkler Systems
2006 Meritorious Winner Elise Klohe Holly Perryman Greg Ray Sprinkler Systems
2006 Honorable Mention Pam Bennett Jeremy Deter Jimmie Hyun Sprinkler Systems
2006 Successful Participant Shane Garrick John Riggs Paul VanValkenburg HIV/AIDs Modeling
2006 Meritorious Winner Alaina Garcia Anthony Rasca Ying Zhu HIV/AIDs Modeling
2006 Honorable Mention Sarah Hartenstein Lucas Meuchel Brahms Zepeda HIV/AIDs Modeling
 
2005 Meritorious Winner John Fowler Kyle Nixon Sheena Strohmayer Flood Planning
2005 Successful Participant Alaina Garcia Greg Ray Joshua Sykes Nonrenewable Resources
2005 Successful Participant Jeff Larson John Riggs Pablo VanWoerkom Tollbooths
2005 Honorable Mention Jeremy Deter George Metzger Jeff Michelson Nonrenewable Resources
2005 Honorable Mention Shane Garrick Anthony Rasca Ying Zhu Tollbooths
2005 Successful Participant Pam Bennett Seth DeLong Ben Dunham Tollbooths
 
2004
video
Honorable Mention Kelly Beffert Loren Brown Sarah Hartenstein To Be Secure or Not to Be?
2004 Meritorious Winner John Louie Anthony Rasca Joshua Sykes To Be Secure or Not to Be?
2004 Honorable Mention Jessica Davis Lucas Meuchel Jeffrey Michelson To Be Secure or Not to Be?
2004 Honorable Mention John Fowler Shane Garrick Joseph Rasca QuickPass
2004 Meritorious Winner Seth DeLong George Metzger Shannon O'Brien QuickPass
2004 Honorable Mention Joseph Havens Pablo VanWoerkom Ying Zhu QuickPass
2004 Successful Participant Jeff Larson Adam Nielsen Greg Ray Fingerprints
 
2003 pics Outstanding Winner Kylan Johnson Gary Olson Joseph Rasca Airport Screening
2003 Honorable Mention John Fowler Shane Garrick Levi Mielke Airport Screening
2003 Honorable Mention Rogie King John Louie Amelia Valasek Airport Screening
2003 Honorable Mention Tom Bailly Shannon O'Brien Brett Penner Stunt Person
 
2002 pics Meritorious Lindsay Black Levi Mielke Gary Olson Scrub Lizards
2002 Honorable Mention Kelly Beffert John Fowler Ted Wendt Wind and Waterspray
2002 Honorable Mention Jessica Davis Kylan Johnson Shannon O'Brien Airline Overbooking
 
2001 pics Honorable Mention Toshie Matsuoka Jennifer Stewart Ted Wendt Zebra Mussels
2001 Successful Participant Amanda Blackburn Joe Hayter Matt Zanto Bicycle Wheel
2001 Successful Participant Rebecca Baker Gary Olson Sean Tanner Bicycle Wheel
2001 Successful Participant Michelle Kennedy Jaime Kopf Cassi Shelley Hurricane Evacuation